Fiat znaczy Życie

DSC02756

Dopiero dzisiaj, po zakończeniu dni Wielkiego Tygodnia i Oktawy Wielkanocnej, przeżywamy przeniesioną z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Dziękujemy dziś Panu Bogu, że z miłości do nas Syn Boży przyjął ludzką naturę, stał się jednym z nas, by nas odkupić i na nowo przywrócić nam godność dziecka Bożego. Jego wcielenie jest początkiem naszego odkupienia. Naszą wdzięczność wyrażamy również Maryi, Matce Bożej, która swoim fiat zgodziła się uczestniczyć w Bożym planie zbawiania świata.

Ten uroczysty dzień to Dzień Świętości Życia. O tym, że ludzkie życie jest święte i należy mu się szacunek i cześć od poczęcia w łonie matki aż do naturalnej śmierci, Kościół nieustannie przypomina. Ów głos zawarty w nauczaniu papieży to wołanie do ludzkich sumień, wołanie o opamiętanie dla świata przesiąkniętego pogardą dla życia i cywilizacją śmierci.
To również Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.