Śladami św. Pawła

greece

 

 

W lipcu 2018 pragniemy wyruszyć na pielgrzymkę, drogą jaką przebył św. Paweł. Grecja to urokliwy kraj, w którym znajdziemy nie tylko podstawy naszej cywilizacji, ale także początki chrześcijaństwa dzięki misyjnej działalności Apostoła narodów.    

 

Dzień 1//

przejazd na Lotnisko do Berlina. Przylot do Grecji do Aten. Transfer z lotniska w Atenach do miejscowości Tolo na Peloponezie. Po drodze postój przy Kanale Korynckim. Zakwaterowanie w hotelu w Tolo. Kolacja. Nocleg.

Dzień 2 //

Po śniadaniu zwiedzanie Argolidy: Nafplionu- weneckiego miasta, pierwszej stolicy młodej, niepodległej Grecji z fortecami i bastionami. Znane również, jako miasto zakochanych. Odbędziecie Państwo spacer po starówce, która na pewno swoim klimatem przeniesie Państwo w czasy, kiedy panowali tu Wenecjanie czy Turcy. Zobaczymy urocza starówkę, cerkiew Św. Spiridona, pod którą zamordowano pierwszego prezydenta Grecji, Plac Konstytucji. Epidauros, gdzie sprawdzimy akustykę w doskonałym teatrze antycznym z IV w p.n.e. oraz zwiedzimy sanktuarium Asklepiosa – boga sztuki medycznej. Miejsce to swoja popularność zdobyło poprzez kunszt antycznych medyków, którzy dokonali tutaj pierwszej trepanacji czaszki i cesarskiego ciecia. Następnie odwiedzimy Mykeny – kolebka naszej kultury. Miejsce to daje na niebywała okazje aby poznać historie rodu Atrydów, Agamemnona i Pięknej Heleny. Zwiedzimy grób Agamemnona, cytadele mykeńska z murami cyklopimi oraz muzeum ze złota maska władcy Myken. Zwiedzanie Starożytnego Koryntu, który był jednym z największych i najważniejszych państw-miast Grecji oraz ważnym centrum kultury i sztuki greckiej. Zobaczymy bemę Św. Pawła, który podczas swojej drugiej podróży misyjnej nauczał tu przez półtora roku i założył gminę chrześcijańską. Znane są jego listy związane z mieszkańcami miasta:  Listy do Koryntian. Powrót do hotelu, kolacja, czas wolny, nocleg.               

Dzień 3 //

Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Delf. Jednego z najważniejszych miejsc dla starożytnych Greków. Każdy kto chciał poznać swoja przyszłość udawał się do wyroczni, która była nieomylna. Miejsce jest fascynujące do dnia dzisiejszego ze względu na spuściznę historyczna oraz obecność jednego z siedmiu czakra mów o wyczuwalnej dla niektórych energii. Zwiedzimy: Sanktuarium Apollina z dorycka świątynia, gimnazjon gdzie trenowali sportowcy przed Igrzyskami Pytyjskimi oraz Marmarie z jednym ze 100 cudów architektury świata starożytnych – Tolosem. Zwiedzanie klasztoru Osios Lukas.Założony został na początku X wieku przez władców Bizancjum w miejscu gdzie przebywał grecki mnich Łukasz (znany także jako Stylita), który już za życia uzyskał miano świętego. Przypisywano mu licznie uzdrowienia a także przepowiednię dotyczącą wyzwolenia Krety spod arabskich rządów przez cesarza Romanosa. Mnichpochowany został w klasztornej krypcie a jego relikwie prze przechowywane są w świątyni do czasów obecnych.            W klasztorze zachowały się pochodzące z XI wieku zachwycające freski i kompozycje malarskie, które uznawane są za szczytowe artystyczne osiągniecie tzw. drugiego renesansu bizantyjskiego. Najsłynniejszą z mozaik jest fresk przedstawiający Chrystusa obmywającego stopy apostołom.Zakwaterowanie w Delfach. Kolacja i nocleg.

Dzień 4 //

Po śniadaniu przejazd do słynnych Meteorów - zwiedzanie klasztorów usytuowanych na szczytach skalnych. Wizyta w 2 monastyrach: męskim oraz żeńskim. Zwiedzimy wnętrza cerkwi z doskonale zachowanymi bizantyjskimi freskami, ikonami, ikonostasami. W lokalnym muzeum zobaczymy sprzęt gospodarstwa domowego, bogate krucyfiksy, ręcznie pisane ewangelie oraz szaty liturgiczne – wszystkie te rzeczy wyrabiane przez mnichów ascetów mieszkających pomiędzy skalami. Przejazd do Verii (starożytna Berea) – wejście do katedry metropolitalnej, następnie msza przy bemie gdzie przemawiał św. Paweł, i gdzie znajduje się jego pomnik. Zakwaterowanie w Salonikach lub okolicach. Kolacja.

 

Dzień 5//

Po śniadaniu wyjazd do Kavalii (Neapolis) miasta portowego, do którego św. Paweł przypłynął podczas swojej pierwszej, misyjnej podróży do Grecji, następnie przejazd do Filipii (od której Św. Paweł rozpoczął  w 49 r. swą misję w Europie). W Filippi św. Paweł ochrzcił pierwszą osobę na kontynencie europejskim - św. Lidię.  Zwiedzanie tego miejsca oraz ruin starożytnego miasta i więzienia, w którym przetrzymywano św. Pawła, przejazd do Salonik, zwiedzanie miasta: Biała Wieża-symbol miasta, zobaczymyokazały pomnik Aleksandra Wielkiego, który dosiada swego konia Bucefała, oraz pomnik  Filipa II. Następnie odwiedzimy Bazylikę św. Dimitriosa, posiadająca kaplicę z relikwiami świętego Dymitra, objazd miasta: zobaczymy  Rotundę, pochodzi zprzełomu III i IV wieku jest najstarszym zabytkiemSalonik. Niegdyś tworzyła całość z Łukiem Gale riusza (wraz hipodromem i pałacem cesarskim tworzyła jeden imponujący kompleks),  Łuk Gale riusza (Kamara), to najbardziej charakterystyczny zabytek miasta. Wzniesiony został pozwycięstwie nad Persami w 297roku.Niegdyś majestatyczny łuk tworzyły cztery filary – do naszych czasów jednak zachowały się tylko dwa.
 Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
Powrót do hotelu na nocleg. Kolacja.

Dzień 6// 

Po wczesnym śniadaniu przejazd do Aten przez Dolinę Tembi. Postój w Termopilach – pomnik Spartan upamiętnia jedna z największych bitew  Greków z Persami. Przyjazd do Aten. Potęgę miasta poznamy zwiedzając m.in: Akropol z Partenonem, Erechtejonem i Propylejami. Zobaczymy Agore Grecka, Forum Romanum, Świątynie Zeusa Olimpijskiego. Wejdziemy na  Wzgórze Aresa, zwane potocznie Areopagiem, to tutaj zjawił św. Paweł, który, jak można przeczytać w „Dziejach Apostolskich” przemawiał do członków Areopagu i zdołał przekonać areopagitę Dionizosa do przejścia na wiarę chrześcijańską. Na pamiątkę tego wydarzenia, ateńczycy umieścili na wzgórzu w 1938 r. specjalną tabliczkę ze stosownym fragmentem z Dziejów Apostolskich. Zakwaterowanie w hotelu w Atenach. Wieczorny objazd miasta podczas którego zobaczmy: Tryptyk Atenski, Stadion Panatenajski przy którym kończy się 42 km biegu maratońskiego, zobaczymy teatralna zmianę warty pod Parlamentem (przy Grobie Nieznanego Żołnierza). Spacer po Place – niegdyś dzielnicy rzemieślniczej a dzisiaj rozrywkowo – handlowej, nad która króluje Akropol.Przejazd do hotelu. Kolacja

Dzień 7//

Transfer na lotnisko w Atenach. Wylot do Polski.