Bramy Miłosierdzia

mił

W niedzielę 13 grudnia, w ramach ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego Miłosierdzia, we wszystkich katedrach oraz w wielu sanktuariach i jubileuszowych świątyniach zostaną otwarte Bramy Miłosierdzia.
Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka powstaną także w innych, wskazanych przez ordynariuszy kościołach -miejscach szczególnego kultu. Świątynie te, zwane kościołami miłosierdzia, będą miejscami, w których uzyskać będzie można odpust zupełny dla siebie lub za zmarłych. W archidiecezji gnieźnieńskiej będzie dziesięć takich bram:
Gniezno – katedra pw. Wniebowzięcia NMP
Trzemeszno – bazylika pw. Wniebowzięcia NMP
Inowrocław – bazylika mniejsza pw. Imienia NMP
Kruszwica – bazylika mniejsza pw. św. Piotra i Pawła
Markowice – bazylika mniejsza pw. Nawiedzenia NMP
Pakość - kościół pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego i MB Bolesnej
Wągrowiec – kościół pw. św. Jakuba (fara)
Chodzież – kościół pw. św. Floriana
Biechowo – kościół pw. Narodenia NMP (sanktuarium)
Kawnice – kościół pw. MB Pocieszenia (sanktuarium)
Aby uzyskać odpust jubileuszowy należy odbyć pielgrzymkę do jednego z powyższych kościołów i spełnić następujące warunki:
- przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania
- uczestniczyć we Mszy świętej
- podjąć refleksję nad Bożym miłosierdziem
- odmówić Wyznanie Wiary i pomodlić się w intencji Ojca Świętego i intencjach, które nosi on w sercu dla dobra Kościoła i całego świata.