OBRAZ MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

Każdego dnia możemy modlić się przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jest Ona naszą Patronką i za Jej wstawiennictwem zanosimy nasze prośby do Boga. Chciejmy lepiej poznać obraz i kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Przyjrzyjmy się najpierw samemu obrazowi, który jest pierwowzorem tego naszego. Znajduje się on w kościele św. Alfonsa w Rzymie. Obraz jest namalowany na desce, techniką temperową. Deska ta jest przypuszczalnie cedrowa lub z innego drzewa iglastego, o wymiarach 52 na 41 cm. Na złotym tle znajduje się postać Madonny. Jest to jakby popiersie osoby stojącej, która na lewej ręce trzyma Dzieciątko. Twarz Maryi jest owalna, koloru pszenicznego, oczy oliwkowe, rzęsy czarne, dobrze podkreślone, nos delikatny, usta małe, palce długie. Jest to wschodni typ kobiecego piękna. Tunika ma kolor czerwony, płaszcz jest błękitny, podbijany zielenią, pokrywa głowę i spadając fałdami otula całą postać. Tunika tak na szyi jak i na przegubie ręki jest lamowana złotem. Płaszcz jest również przetykany złotem. Na czole Madonny jaśnieją dwie gwiazdy oraz widać czepek koloru zielonkawego. Dzieciątko ma kasztanowate włosy i trochę nieproporcjonalną figurę. Ubrane jest w zieloną tunikę, przepasaną czerwonym pasem. Płaszcz Dzieciątka jest brązowy a wszystkie szaty są przetykane złotem. Z prawej nóżki Jezusa spada sandał. Korony okalające głowę Madonny i Dzieciątka są pochodzenia późniejszego.
Po obu stronach widnieją dwaj archaniołowie w postawie uwielbienia. Po prawej archanioł Gabriel w okrytych płaszczem rękach trzyma krzyż i ciernie. Po lewej - archanioł Michał w podobnej postawie, trzyma naczynie, w które włożono włócznię i trzcinę z gąbką. Na obrazie znajdują się również greckie litery, które opisują przedstawione na nim postacie: Meter Theou - Matka Boża, Jesous Christos - Jezus Chrystus, Ho Archangelos Michael - Archanioł Michał, Ho Archangelos Gabriel - Archanioł Gabriel.
Koronacja obrazu miała miejsce 23 kwietnia 1867 r.